Rozhovor s paní Mínou Soukupovou, CHS Sunny Way, CZ

17.06.2014 14:52

Dobrý den.  Předně bych Ti, Míno, chtěla říct, že je mi velkou ctí zahájit sekci Zpověď chovatele právě zpovědí Tebe, protože jsi člověk, kterého si v chovatelském světě velice vážím, a to z velké části z toho důvodu, že aktivně usiluješ o osvětu neznalých lidí a o odchov zdravých koťátek po testovaných rodičích a to si zaslouží naše uznání. Nyní se prosím pokus zodpovědět následujících pár otázek. 

 

Pověz nám prosím něco o sobě a o tom, jak se kočky staly součástí Tvého života?

Od dětství mne provázeli psi, ale před 13 lety vstoupil do našeho života první kocourek, sibiřský s průkazem původu. Krásný, hodný, milující návštěvy a dobré jídlo. Celý život zdravý jako řípa. On mě a mou rodinu naučil poznat osobnost kočky. Již přes rok není a já na něj nikdy nezapomenu.

 

Jak dlouho se věnuješ chovu koček a jaké plemeno chováš?

Chovu se věnuji od roku 2010, kdy jsem si přivezla dvě tříměsíční britské černé stříbřitě mramorované kočičky s PP s tím, že cca roční rozmýšlení a přemýšlení o založení malé rodinné chovatelské stanice odstartuji právě s nimi. Kocourka jsem importovala z Polska a je to král všech mazlivých kočičích kluků. Pak jsem si nechala kočičku z vrhu B a smečku doplnila krásná typová nadějná kočička od mé kamarádky chovatelky.

 

Pověz nám prosím něco o plemeni, které chováš.

Učarovalo mě plemeno britská kočka a je všeobecně známo, že se jedná o plemeno mezi lidmi nejpopulárnější, a to ve zbarvení modrá. Velmi mě na našich prvních výstavách překvapilo, že návštěvníci netušili, že britská může být právě také černá stříbřitě mramorovaná.

 

Co je podle Tebe v chovu koček nejtěžší?

Těžko říci, co je nejtěžší. S trochou nadsázky bych uvedla, že snad všechno. Ať už se týká ze začátku opravdu intenzívního  studia všech oblastí v chovu (výživa, péče, zdraví, testy na nemoci, výstavy, nesmím vynechat chovatelský řád atd.), výběru chovných koček, v neposlední řadě vyrovnat se s nepřízní osudu, když přijdou nevyhnutelné císařské řezy, když vám kočička nezabřezává a když se konečně zadaří, bohužel potratí a když pro tyto skutečnosti zvolíte kastraci, aby mohly být kočičky v klidu a šťastné. Když nadějný chovný pár skončí pro zdravotní překážky, pro které nemůže dál působit v chovu. 

 

Byly chvíle, kdy jsi měla chuť s chovem koček přestat? Pokud ano, tak proč?

Vzhledem k již zmiňovaným velkým starostem s porody, potraty a reprodukcí celkově jsem takových pocitů marnosti měla nepočítaně. Z pěti chovných koček mám dnes jen jednu, která ještě může mít koťátka, ostatní jsou již kastráti.

 

Co Tě na chovu koček nejvíce těší?

Odchovala jsem za tři roky čtyři vrhy a nelze dlouho váhat s odpovědí – samozřejmě že to jsou koťátka, která vám rozsvítí dny a týdny, po které u nás doma vyrůstají, když si spolu hrají, když si poprvé zapředou v naší náruči a když některá z nich typem a krásnou kresbou kožíšku splní představu chovatele o potomcích vybraného rodičovského páru.

Co bys poradila začínajícím chovatelům?

Shromáždit co nejvíce informací přímo u chovatelů s několikaletou zkušeností. Třeba si zajít na výstavu, získat kontakty a komunikovat. Ideální je v tomto směru virtuální prostor internetu, konkrétně facebooku, kde lze být členem některé z kočičích skupin, číst názory z mnoha stran a utvářet si ten vlastní. Chovatelé zde mají své profily, lze prohlížet fotografie a nalézt odkazy na weby chovatelských stanic. Svaz chovatelů koček má webové stránky, kde jsou rubriky a formuláře ke stažení, potřebné k registraci chráněného názvu CHS, krycí list, transfer atd. A doslova nutností je mít připravenou velkou částku peněz, protože chov koček není levnou záležitostí.

 

Jakým způsobem vybíráš vhodné zájemce pro Tvá koťátka?

Vždy se chci dozvědět o zájemci o koťátko co nejvíce. Nejprve si píšeme a ideální je, když přijede osobně k nám na návštěvu. Osobní kontakt prozradí hodně a je třeba naslouchat intuici, svému vnitřnímu hlasu. Když se jen malinko něco nezdá, neshodneme se na podmínkách kupní smlouvy, zkrátka něco nesedí, je pro mě nepředstavitelné svěřit takovému člověku své vymazlené milované koťátko. Samozřejmě jako jiní chovatelé inzeruji na internet. Je to nutnost hlavně ze začátku, když se o chovatelské stanici neví. Mám webové stránky, takže i prostřednictvím kontaktního formuláře. A hodně zájemců se ozvalo  také přes facebook. Pak to jsou známí nebo rodinní příslušníci majitelů mých odchovů.

 

Zájemci o kotě velmi často při výběru kotěte řeší především pořizovací cenu kotěte, proč jsou cenové rozdíly nabízených koťat mnohdy tak veliké? Je pořizovací cena to hlavní kritérium, podle kterého by se zájemci měli rozhodovat?

Cenový rozdíl je především mezi koťátky s PP a bez PP. Registrovaní chovatelé mají chov jako hobby a každé hobby něco stojí. Chov koček,  jejich pořízení, výživa a  veterinární péče není levnou záležitostí, je tu krycí poplatek za kocoura, náklady na výstavy, laboratorní testy na infekční a genetické nemoci, nákladné je pochopitelně kvalitní krmení pro rostoucí koťátka po tři měsíce, kdy jsou v chovatelské stanici. Takové náklady množitelé koček nemají. Netestují, nevystavují, levně pořizují svá zvířata, koťata mnohdy ani neočkují a neodčerví a vzhledem k tomu, že je prodávají kolem šestého osmého týdne, to ani nemohou stihnout. Koťátka se správně očkují po 9. a přeočkují po 12. týdnu života. Rozdíly v ceně za koťátko jsou i v jednom vrhu. Chovatel vidí, jaká jsou koťátka v typu a barvě a ta ne zcela výstavní, přesto kvalitní, může nabídnout za nižší cenu. Já osobně to takto rozlišuji. Nemám pevnou cenu za koťátko na mazlíčka nebo do chovu. Zájemcům bych ráda doporučila, aby se podle ceny nerozhodovali. Rozdíly v cenách u koťat s PP a bez PP nebo u jednotlivých stanic stejného plemene nejsou natolik podstatné, abychom hledali to nejlevnější koťátko. Rozhodující jsou reference a výsledky v chovu. Prvořadé je zdraví, tedy nejlepší je vědět, zda chovatel nechává testovat své chovné jedince na infekční a genetické nemoci.  Vyplatí se „neskočit“ po prvním miminku, které se nám zalíbí, ale získat co možná nejvíce informací o chovatelské stanici, o prostředí, kde kočky žijí a konkrétně už při návštěvě, v jaké kondici kočky jsou, jestli jsou koťátka spokojená, v dobrém stavu, nemají výtoky z očí, mají čisté uši a zadečky. Když je vidět láska a péče o vašeho budoucího kočičího kamaráda, určitě se to v tom vašem soužití projeví k vaší spokojenosti a vyplatí se na takového mazílka našetřit. Vždyť pořizovací cena koťátka je v rámci celkových výdajů na krmení a péči o kočku na dobu zhruba deseti patnácti let opravdu jen zlomek. 

 

Vydělávají chovatelé na prodeji svých koťat?

Cena koťátek nikdy nepokryje náklady na chov koček. Na tom opravdu nelze vydělat. Uvedu příklad můj osobní. Každý rok podávám daňové přiznání, kde se uvádějí výdaje a příjmy za rok. Má bilance je vždy ztráta. Abych byla alespoň na nule (nikoli v zisku) v roce, kdy mám vrh tří koťátek,  musela bych prodat koťátko na mazlíčka za 27 tisíc. Takovou částku mi nikdo nedá.

 

Chtěla bys něco vzkázat lidem, kteří plánují koupi kotěte?

Vybírejte koťátko u seriozních chovatelů, kteří testují chovné kočky, sbírejte reference a informace.

 

Jsi zakladatelkou unikátní inzertní skupiny Prodej/koupě koťat s PP, která podporuje inzerci koťat z testovaných chovů. Co Tě vedlo k založení tohoto projektu a co si od tohoto projektu slibuješ?

Vedlo mě k tomu pár skutečností. Zásadní bylo seznámení a následně přátelství se Zuzkou Goišovou, která se celou svou bytostí věnuje osvětě v prevenci genetického onemocnění srdce kočky HCM a ledvinovému onemocnění PKD. V této oblasti mi Zuzka doslova otevřela oči. K založení skupiny jsem ji přizvala a pravidla inzerce jsme opravdu za pochodu tvořily spolu. Inzerovat koťátka s PP může chovatel, který rodiče testuje na FIV a FeLV, samozřejmě s negativním výsledkem. Dále je zde testování HCM a PKD, které je v pravidlech skupiny již odlišeno podle plemenné příslušnosti do tří skupin: nízko, středně a vysoce riziková. Každý zájemce se dozví (v záložce „soubory“), do jaké skupiny jeho vysněné plemeno patří a pozná podle toho, zda  testy po chovateli požadovat nebo ne. Tyto negativní výsledky testů chovatelé musí uvést pravdivě, neboť v mnoha případech již poučení zájemci chtějí testy vidět. Co si slibuji od projektu? V červnu 2013 byl založen, tedy po roce mohu říci, přes veškeré porodní bolesti a leckdy nepochopení od zlomku chovatelů, kteří tvrdošíjné uvádění negativních testů v textu inzerátu považovali za zbytečné nebo někdy za buzeraci, je atmosféra příjemná a klidná. Osvěta má nesmírný význam a člověk by se neměl vzdávat lehce.

 

Co může zájemce od této skupiny očekávat?

Jasný, stručný a přehledný signál od chovatele: tady můžeš s důvěrou vybírat koťátko, protože testujeme.

 

Nyní máš prostor pro závěrečné slovo.

Kočičky mě a mé rodině obrátily život vzhůru nohama, v tom nejlepším slova smyslu. Poznala jsem jeden velký svět a velkou kočičí rodinu, která nás spojuje s neznámými kočkomily. Našla jsem pár přátel, moc prima lidí, které bych vůbec nepotkala. A to je dar. V kočičím kožíšku.

 

 

Autor:     Veronika Fejtová

              Mína Soukupová, www.sunny-way.cz/